We use cookies to enhance your browsing experience serve personalized ads or content, and analyze our traffic. By navigating our website, you consent to our use of all cookies. You can opt-out if you wish by clicking on “Configure Cookies”
Tech Specs
X-TERRA VOYAGER
X-TERRA VOYAGER Tech Specs
Search Modes
| Search Modes |
|
|---|---|
| Custom User Search Profile | Yes |
| Pinpoint | Yes |
Detection Controls
| Operating Frequency |
|
|---|---|
| Sensitivity | 5 Levels |
| Noise Cancel | No |
Audio Features
| Wireless Audio | No |
|---|---|
| Volume Control | 3 Levels |
| Ferrous Volume | Fixed |
| Target Tones | 3 Tones (Low, Mid, High) |
| Included Headphones | Wired Headphones |
| Audio Output Options | Built-In Loudspeaker, Wired 3.5 mm (⅛'') Headphones |
Discrimination
| Discrimination Segments | 7 Segments |
|---|---|
| Target IDs | Ferrous: 0 - 30, Non Ferrous 31 - 99 |
| Depth Indicator | 5 Levels |
| Iron Bias | No |
Physical and Environmental
| Length | Extended: 140 cm (55 in), Collapsed: 72 cm (28.3 in) |
|---|---|
| Weight | 1.3 kg (2.8 lbs) |
| Operating Temperature Range | -10°C - +40°C (+14°F - +104°F) |
| Storage Temperature Range | -20°C - +70°C (-4°F - +158°F) |
| Waterproof | Coil Waterproof - 1 m (3.3 ft) |
Additional Features
| Display | Monochrome LCD |
|---|---|
| Display Backlight | White |
| Keypad Backlight | No |
| Flashlight | No |
| Vibration | No |
| Warranty | 12 Months |
What's in the Box
| Standard Coil | 11'' x 8.5'' Double-D Elliptical |
|---|---|
| Supplied Batteries | 2 x 9V Alkaline |
| Supplied Accessories | Wired Headphones, Collapsible Digger, Backpack, 2 x 9 V Alkaline Batteries |