We use cookies to enhance your browsing experience serve personalized ads or content, and analyze our traffic. By navigating our website, you consent to our use of all cookies. You can opt-out if you wish by clicking on “Configure Cookies”
Tech Specs
VANQUISH 540
VANQUISH 540 Tech Specs
Search Modes
| Search Modes |
|
|---|---|
| Custom User Search Profile | Yes |
| Pinpoint | Yes |
Detection Controls
| Operating Frequency |
|
|---|---|
| Sensitivity | 10 Levels |
| Noise Cancel | Auto |
Audio Features
| Wireless Audio | Bluetooth with aptX™ Low Latency |
|---|---|
| Volume Control | 10 Levels |
| Ferrous Volume | 10 Levels |
| Target Tones | 5 Tones |
| Included Headphones | Wired Headphones |
| Audio Output Options | Built-In Loudspeaker, Wired 3.5 mm (⅛'') Headphones, Bluetooth® with aptX™ Low Latency |
Discrimination
| Discrimination Segments | 25 Segments |
|---|---|
| Target IDs | Ferrous: -19 - 0, Non-Ferrous: 1 - 40 |
| Depth Indicator | 5 Levels |
| Iron Bias | High, Low |
Physical and Environmental
| Length | Extended: 145 cm (57 in), Collapsed: 76 cm (30 in) |
|---|---|
| Weight | 1.3 kg (2.8 lbs) |
| Operating Temperature Range | -10°C - +40°C (+14°F - +104°F) |
| Storage Temperature Range | -20°C - +70°C (-4°F - +158°F) |
| Waterproof | Coil Waterproof - 1 m (3.3 ft) |
Additional Features
| Display | Monochrome LCD |
|---|---|
| Display Backlight | Red |
| Keypad Backlight | No |
| Flashlight | No |
| Vibration | No |
| Key Technologies |
|
| Warranty | 3 Years Control Box and Coil |
What's in the Box
| Standard Coil | V12 12''×9'' Double-D Elliptical |
|---|---|
| Supplied Batteries | 4 x AA NiMH rechargeable |
| Supplied Accessories | V12 12''x9'' Double-D Elliptical Coil, 4-way USB Battery Charger, 4 x AA NiMH Rechargeable Batteries, Control Pod Protective Cover, Wired Headphones |