We use cookies to enhance your browsing experience serve personalized ads or content, and analyze our traffic. By navigating our website, you consent to our use of all cookies. You can opt-out if you wish by clicking on “Configure Cookies”
Tech Specs
MANTICORE
MANTICORE Tech Specs
Search Modes
| Modos de Busca |
|
|---|---|
| Perfil de Busca Personalizado | Yes |
| Modo de Localização Precisa | Yes |
Detection Controls
| Frequência de Operação |
|
|---|---|
| Sensibilidade | 1 - 35 |
| Cancelamento de Ruído | Auto, Continuous Auto, Manual |
Audio Features
| Áudio Sem Fio | Low-Latency Wireless Audio |
|---|---|
| Controle de Volume | 0 - 25 |
| Volume Ferroso | 0 - 25 |
| Tons de Alvo | 1, 2, 5 Tones; 1, 2, 5 Regions; All Tones |
| Fones de Ouvido Incluídos | ML105 Wireless Headphones |
| Opções de Saída de Áudio | Built-In Loudspeaker, Wired 3.5 mm (⅛'') Headphones, Low Latency Wireless Audio |
Discrimination
| Segmentos de Discriminação | 2D IDs: 100 Conductive, 50 Ferrous Segments |
|---|---|
| IDs de Alvo | 2D IDs: 0 - 99 with Ferrous Indication |
| Indicador de Profundidade | 5 Levels |
Physical and Environmental
| Comprimento | Extended: 144 cm (56.7 in), Collapsed: 63 cm (24.8 in) |
|---|---|
| Peso | 1.3 kg (2.9 lbs) |
| Faixa de Temperatura de Operação | -10°C - +40°C (+14°F - +104°F) |
| Faixa de Temperatura de Armazenamento | -20°C - +70°C (-4°F - +158°F) |
| À Prova d’Água | Waterproof - 5 m (16 ft), IP68 |
Additional Features
| Display | Full Color LCD |
|---|---|
| Retroiluminação do Display | White (1 - 10, Auto Brightness) |
| Retroiluminação do Teclado | White (High, Med, Low, Off, Auto) |
| Lanterna | Low, Med, High, Off |
| Vibração | Vibration (Proportional, Off) |
| Tecnologias-Chave |
|
| Garantia | 3 Anos - Caixa de Controle e Bobina |
What's in the Box
| Bobina Padrão | M11 11'' Double-D Round |
|---|---|
| Baterias Fornecidas | 3.7 V / 6800 mAh Internal Lithium-Ion |
| Acessórios Fornecidos | M11 11'' Double-D Round Coil, ML 105 Wireless Headphones with Audio Cable & Hard Case, 5 x Screen Protectors |