We use cookies to enhance your browsing experience serve personalized ads or content, and analyze our traffic. By navigating our website, you consent to our use of all cookies. You can opt-out if you wish by clicking on “Configure Cookies”
Tech Specs
GPZ 8000 - Single Coil Pack
GPZ 8000 - Single Coil Pack Tech Specs
Search Modes
| Search Modes |
|
|---|
Detection Controls
| Sensitivity | Manual (1-10), Auto, and Auto+ |
|---|---|
| Noise Cancel | Auto & Manual |
Audio Features
| Wireless Audio | Low-Latency Wireless Audio |
|---|---|
| Target Tones | Continuous |
| Included Headphones | Audiophile Headphones |
| Audio Output Options | Wired 3.5 mm Headphones, Low-Latency Wireless Audio |
Physical and Environmental
| Length | Extended: 177 cm (69.69 in), Collapsed: 102 cm (40.16 in) |
|---|---|
| Weight | 2.78 kg (6.1 lbs) |
| Operating Temperature Range | -10°C - +50°C (+14°F - +122°F) |
| Storage Temperature Range | -20°C - +70°C (-4°F - +158°F) |
| Waterproof | Detector, Coil, and WM 14 Waterproof - 1 m (3.3 ft) for < 30 mins |
Additional Features
| Display | Full Color LCD |
|---|---|
| Display Backlight | White (1 -3) |
| Keypad Backlight | No |
| Flashlight | Yes, White (1-3) |
| Vibration | No |
| Key Technologies | Echo Sonic Pro™ Audio |
| Warranty | 3 Years Control Box and Coil (warranty coverage may vary by region) |
What's in the Box
| Supplied Batteries | 7.2 V / 46 Wh Lithium-ion Removable Pack |
|---|---|
| Supplied Accessories | Z18 18" Concentric Toroidal Coil, 2× Rechargeable Lithium-ion Battery Pack, Pro-Swing 125 Harness, 3× Hip-strut Lengths and Hip-strut Sockets, Bungee Cord and Hooks, Screen Protector Kit, GA10 Guide Arm, Audiophile Wired Headphones, WM 14 Wireless Audio M |