We use cookies to enhance your browsing experience serve personalized ads or content, and analyze our traffic. By navigating our website, you consent to our use of all cookies. You can opt-out if you wish by clicking on “Configure Cookies”
Tech Specs
GOLD MONSTER 2000
GOLD MONSTER 2000 Tech Specs
Search Modes
| Search Modes |
|
|---|
Detection Controls
| Operating Frequency |
|
|---|---|
| Sensitivity | Manual (1-10) , Auto (1) and Auto (2) |
| Noise Cancel | Automatic (On Start-up) |
Audio Features
| Wireless Audio | No |
|---|---|
| Volume Control | 1-12 |
| Target Tones | Highly Sensitive Threshold Tone Detection Audio Echo Wave™ Audio - High Tones (Gold), Low Tones (Hot Rocks / Iron) |
| Included Headphones | Wired Earbuds |
| Audio Output Options | Internal Speaker or Wired 3.5 mm (1/8") Earbuds |
Discrimination
| Target IDs | 0-99 |
|---|
Physical and Environmental
| Length | 65 cm - 138.2 cm (25.6" - 54.4") (Telescopic Carbon-Fibre / Fibreglass shaft) |
|---|---|
| Weight | 1.25 kg (2.75 lbs) (including battery) |
| Operating Temperature Range | 0°C - +70°C (+32°F - +158°F) |
| Storage Temperature Range | -20°C - +80°C (-4°F - 176°F) |
| Waterproof | IP55-Rated Control Pod (Rainproof), Coil Waterproof up to 1 m (3.3 ft) |
Additional Features
| Display | Monochrome LCD |
|---|---|
| Key Technologies |
|
| Warranty | 2 Years Control Box and Coil |
What's in the Box
| Standard Coil | GM2000-05 (5" Round Double-D Coil) |
|---|---|
| Supplied Batteries | Two Rechargeable 2700 mAh Lithium-Ion Batteries |
| Supplied Accessories | Universal Shaft Adapter, Universal AC Charging Cable, Wired Earbuds 3.5 mm (1/8"), Care Battery Charger and Getting Started Guide |