We use cookies to enhance your browsing experience serve personalized ads or content, and analyze our traffic. By navigating our website, you consent to our use of all cookies. You can opt-out if you wish by clicking on “Configure Cookies”
Tech Specs
GOLD MONSTER 1000 with 5" COIL
GOLD MONSTER 1000 with 5" COIL Tech Specs
Search Modes
| Search Modes |
|
|---|
Detection Controls
| Operation Frequency |
|
|---|---|
| Sensitivity | Auto & Manual (1 - 10) |
| Noise Cancel | Auto |
Audio Features
| Volume Control | 1 - 8 |
|---|---|
| Target Tones | Continuous |
| Included Headphones | Wired Headphones |
| Audio Output Options | Built-In Loudspeaker, Wired 3.5 mm (⅛'') Headphones |
Physical and Environmental
| Length | Extended: 138.2 cm (54.4in), Collapsed: 94.4 cm (37.2 in) |
|---|---|
| Weight | 1.33kg (2.94lbs) |
| Operating Temperature Range | 0°C - +70°C (+32°F - +158°F) |
| Storage Temperature Range | -20°C - +80°C (-4°F - +176°F) |
| Waterproof | Coil Waterproof - 1 m (3.3 ft), Detector - Splash / Rain Proof |
Additional Features
| Display | Monochrome LCD |
|---|---|
| Key Technologies |
|
| Warranty | 2 Years Control Box and Coil |
What's in the Box
| Standard Coil | GM05 5'' Double-D Round |
|---|---|
| Supplied Batteries | 2 x 7.2 V / 2700 mAh Lithium-ion Removable Pack or 8 x AA (not included) |
| Supplied Accessories | GM05 5'' Double-D Round Coil, Wired Headphones, Minelab Digging Shovel, Rod-to-coil Adapter, 2 x Rechargeable Lithium-ion Batteries, AA Battery Adapter, Car Battery Charging Cable, Universal AC Adapter |