We use cookies to enhance your browsing experience serve personalized ads or content, and analyze our traffic. By navigating our website, you consent to our use of all cookies. You can opt-out if you wish by clicking on “Configure Cookies”
Tech Specs
VANQUISH 560
VANQUISH 560 Tech Specs
Search Modes
| Search Modes |
|
|---|
Detection Controls
| Operating Frequency |
|
|---|---|
| Sensitivity | 10 Levels |
| Noise Cancel | Auto |
Audio Features
| Wireless Audio | Bluetooth LE Audio (LC3 Codec) |
|---|---|
| Ferrous Volume | 10 Levels |
| Target Tones | 5 Tones |
| Wired Audio | Bluetooth LE Audio (LC3 Codec) |
Discrimination
| Discrimination Segments | 30 Segments |
|---|---|
| Target IDs | Ferrous: -19 - 0, Non-Ferrous: 1 - 99 |
| Depth Indicator | 5 Levels |
| Iron Bias | 4 Levels |
Physical and Environmental
| Length | Extended: 142 cm (56 in) |
|---|---|
| Weight | 1.26 kg (2.6 lbs) |
| Operating Temperature Range | -10°C - 40°C (+14°F - +104°F) |
| Storage Temperature Range | -20°C - +70°C (-4°F - +158°F) |
| Waterproof | IP68 5m (16 ft) |
Additional Features
| Display | Monochrome LCD |
|---|---|
| Display Backlight | Yes |
| Keypad Backlight | Yes |
| Flashlight | Yes |
| Vibration | Yes |
| Key Technologies |
|
| Warranty | 3 Years Control Box and Coil |
What's in the Box
| Standard Coil | V12X 12" x 9" Double-D Elliptical |
|---|---|
| Supplied Batteries | Internal Lithium-Ion Rechargeable |
| Supplied Accessories | V12X 12"x9" Double-D Elliptical Coil, Wired Headphones |