We use cookies to enhance your browsing experience serve personalized ads or content, and analyze our traffic. By navigating our website, you consent to our use of all cookies. You can opt-out if you wish by clicking on “Configure Cookies”
Tech Specs
VANQUISH 360
VANQUISH 360 Tech Specs
Search Modes
| Search Modes |
|
|---|---|
| Custom User Search Profile | Yes |
| Pinpoint | Yes |
Detection Controls
| Operation Frequency |
|
|---|---|
| Sensitivity | 5 Levels |
| Noise Cancel | Auto |
Audio Features
| Wireless Audio | No |
|---|---|
| Ferrous Volume | Fixed |
| Target Tones | 3 Tones |
| Included Headphones | No |
| Audio Output Options | Built-In Loudspeaker, Wired 3.5 mm (⅛'') Headphones |
| Wired Audio | No |
Discrimination
| Discrimination Segments | 6 Segments |
|---|---|
| Target IDs | Ferrous: -19 - 0, Non-Ferrous: 1 - 99 |
| Depth Indicator | 5 Levels |
| Iron Bias | High |
Physical and Environmental
| Length | Extended: 142 cm (56 in), Collapsed: 79 cm (31") |
|---|---|
| Weight | 1.16 kg (2.6 lbs) |
| Operating Temperature Range | -10°C - 40°C (+14°F - +104°F) |
| Storage Temperature Range | -20°C - +70°C (-4°F - +158°F) |
| Waterproof | Waterproof - 5 m (16 ft), IP68 |
Additional Features
| Display | Monochrome LCD |
|---|---|
| Display Backlight | No |
| Keypad Backlight | No |
| Flashlight | No |
| Vibration | No |
| Key Technologies |
|
| Warranty | 3 Years Control Box and Coil |
What's in the Box
| Standard Coil | V10X 10" x 7" Double-D Elliptical |
|---|---|
| Supplied Batteries | Internal Lithium-Ion Rechargeable |
| Supplied Accessories | V10X 10"x7" Double-D Elliptical Coil |