We use cookies to enhance your browsing experience serve personalized ads or content, and analyze our traffic. By navigating our website, you consent to our use of all cookies. You can opt-out if you wish by clicking on “Configure Cookies”
Tech Specs
GPX 6000
GPX 6000 Tech Specs
Search Modes
| Search Modes |
|
|---|
Detection Controls
| Operation Frequency |
|
|---|---|
| Sensitivity | Auto & Manual (1 - 10) |
| Noise Cancel | Auto |
Audio Features
| Included Headphones | ML 100 Bluetooth® Wireless Headphones |
|---|---|
| Audio Output Options | Built-In Loudspeaker, Wired 3.5 mm (⅛'') Headphones, Bluetooth® with aptX™ Low Latency |
Discrimination
| Depth Indicator | No |
|---|---|
| Iron Bias | No |
Physical and Environmental
| Length | Extended: 155 cm (61 in), Collapsed: 67 cm (26.5 in) |
|---|---|
| Weight | 2.1 kg (4.6 lbs) |
| Operating Temperature Range | –10°C - +50°C (+14°F - +122°F) |
| Storage Temperature Range | –20°C - +70°C (–4°F - +158°F) |
| Waterproof | Coil Waterproof - 1 m (3.3 ft), Detector - Splash / Rain Proof |
Additional Features
| Keypad Backlight | No |
|---|---|
| Flashlight | No |
| Vibration | No |
| Key Technologies |
|
| Warranty | 3 Years Control Box and Coil |
What's in the Box
| Standard Coil | GPX14 14'' Double-D Round, GPX11 11'' Round Monoloop |
|---|---|
| Supplied Batteries | 7.4 V / 5833 mAh Lithium-ion Removable Pack |
| Supplied Accessories | GPX14 14'' Double-D Round Coil, GPX11 11'' Round Monoloop Coil, Lithium-Ion Rechargeable Battery Pack |